alergolog nfz
Zarejestruj się

Specjalistyka (12) 638 08 59 Pracownia RTG (12) 314 60 20

rejestracja@widokmed.pl

Odczulanie (immunoterapia alergenowa) –  sposób leczenia chorób alergicznych. Aktualnie jedyny, który działa na przyczynę chorób a nie tylko na objawy. Wskazania ustala lekarz alergolog. Co warto wiedzieć?

Odczulanie prowadzi do zmniejszenia u osoby uczulonej na alergeny wrażliwości na nie i w konsekwencji do zmniejszenia nasilenia objawów lub ich eliminacji.

By móc rozpocząć odczulanie, lekarz musi dokładnie przeanalizować zdrowie pacjenta.
Należy wykazać :
-chorobę, którą można leczyć odczulaniem,
-uczulenie na alergeny za pomocą testów alergiczny ( jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o testach, sprawdź ->https://www.widokmed.pl/blog/alergolog-testy-skorne/),
-związek objawów z narażeniem na alergen.
Trzeba pamiętać, że np. sam dodatni test bez wykazania powiązania z objawami nie jest wskazaniem do odczulania. Tak samo same objawy bez potwierdzenia testami.

Immunoterapii mogą poddawać się zarówno dorośli jak i dzieci – od 5 roku życia.
Nie ma górnej granicy wieku. Należy jednak pamiętać, że współwystępowanie innych chorób układowych takich jak np.  choroba wieńcowa, nowotworowa, niedobory odporności będą przeciwwskazaniem do prowadzenia terapii. O kwalifikacji decyduje lekarz alergolog.

O czym należy pamiętać podczas terapii:
-Należy zgłaszać się regularnie na wizyty w wyznaczonych terminach.
-Przed podaniem kolejnej dawki poinformować personel o ewentualnych zdarzeniach niepożądanych które wystąpiły po ostatniej dawce odczulania.
-Po odczulaniu należy pozostać w gabinecie/ na terenie placówki przez ok 30 minut. W tym czasie mogą zdarzyć się natychmiastowe reakcje niepożądane, których objawom będzie umiał zaradzić tylko lekarz lub pielęgniarka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + 19 =