alergolog nfz
Zarejestruj się

Specjalistyka (12) 638 08 59 Pracownia RTG (12) 314 60 20

rejestracja@widokmed.pl

Dermatoskopia – najszybsze i najprostsze w wykonaniu badanie, które odgrywa ogromną rolę we wczesnym wykrywaniu nowotworów skóry.  Co warto wiedzieć? Kiedy pomoże nam dermatolog ?

Dermatoskopia jest nieinwazyjnym  badaniem polegającym na oglądaniu znamion skórnych przez dermatoskop.
Dermatoskop – jest urządzeniem z wbudowanym powiększeniem i oświetleniem co pozwala na uwidocznienie drobnych struktur badanej zmiany. Niektóre nowoczesne urządzenia wyświetlają obraz na komputerze i umożliwiają jego zapisywanie oraz porównywanie z poprzednimi zmianami.
Badany obszar pokrywa się specjalnym olejkiem i następnie przykłada aparat.

Dermatolog dzięki dokładnemu obejrzeniu znamion może wyliczyć wskaźnik dermatoskopowy (TDS) oceniając:
-wielkość asymetrii zmiany
–regularność granic
–jednolitość kolorów i elementów strukturalnych.
Im większa asymetria, różnobarwność, ilość elementów i mniejsza regularność granic tym TDS większe = większe ryzyko zezłośliwienia zmiany – zalecane jest jej usunięcie.

Na podstawie oceny zmiany dzięki dermatoskopii jesteśmy w stanie odróżnić zmianę barwnikową od nie barwnikowej, złośliwą od łagodnej i co bardzo ważne czerniaka od łagodnej zmiany barwnikowej. Może również pomóc w ocenie zmian naczyniowych.

Profilaktycznie badanie wszystkich znamion powinno się przeprowadzić raz do roku.
U osób z obciążonym wywiadem rodzinnym, licznymi znamionami czy zespołem zmian atypowych – dermatolog wykonuje badanie raz na 3-6 miesięcy by zapobiec rozwojowi zmian złośliwych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × trzy =