Badanie cytologiczne (cytologia) w ginekologii – jest to badanie pod mikroskopem, komórek pobranych z tarczy i kanału szyjki macicy. Komórki pobierane są przez ginekologa podczas wizyty. Badanie sprawdza obecność komórek rakowych i przedrakowych. Co warto wiedzieć?
Cytologia jest badaniem przesiewowym – służącym do wykrywania choroby przed wystąpieniem objawów. Wynik dodatni badania nie stanowi rozpoznania! Jest on podstawą do poszerzenia diagnostyki – nie jest to test nieomylny – mogę występować wyniki fałszywie dodatnie jak i fałszywie ujemne.
Zalecana częstość wykonywania cytologii u kobiet powyżej 25 roku życia – raz na 3 lata.
Raz na rok badanie powinny wykonywać kobiety, u których prawdopodobieństwo wystąpienia zmian jest wyższe.
Czynniki ryzyka np:
-zakażenie wirusem HPV, HIV
-wczesne rozpoczęcie współżycia, duża ilość partnerów seksualnych
-wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
-wieloletnie palenie papierosów
-duża liczba porodów
-stosowanie leków immunosupresyjnych.
Na badanie nie należy zgłaszać się w trakcie krwawienia miesięcznego, najlepiej przynajmniej 4 dni przed lub po krwawieniu. 4 dni przed nie należy stosować żadnych leków/środków dopochwowo. Jeśli występują objawy infekcji pochwy należy przełożyć badanie.
Po badaniu może wystąpić niewielkie krwawienie.
Warto również pamiętać, że w Polsce dla kobiet w wieku 25-64 lata prowadzone są bezpłatne badania cytologiczne raz na 3 lata w ramach programu profilaktycznego (więcej informacji można znaleźć na stronie rządowej).
Dodaj komentarz