alergolog nfz
Zarejestruj się

Specjalistyka (12) 638 08 59 Pracownia RTG (12) 314 60 20

rejestracja@widokmed.pl

Otoskopia – jedno z podstawowych badań, które wykonuje laryngolog.  Jest pomocne w ocenie ucha środkowego i przewodu słuchowego zewnętrznego. Co warto wiedzieć?

Otoskopię wykonujemy przy pomocy otoskopu. Jest to niewielkie przenośne urządzenie wyposażone w źródło światła, zakończone wymienną, jednorazową końcówką (wziernikiem) o lejkowatym kształcie. Końcówkę tą badający umieszcza w przewodzie słuchowym zewnętrznym i delikatnie pociąga małżowinę uszną by przewód wyprostować i lepiej uwidocznić błonę bębenkową. Patrząc przez podświetlony otwór w końcówce ocenia wyląd błony bębenkowej.

Badanie wykonujemy gdy pacjent zgłasza nam objawy mogące sugerować nieprawidłowości w uchu – ból, ogólna infekcja, niedosłuch.

Stan ucha środkowego oceniamy na podstawie wyglądu błony bębenkowej – oceniamy między innymi kolor, napięcie, obecność rozdarć, wydzieliny.
Ból i zaczerwienienie najpewniej świadczą o toczącym się procesie zapalnym. Wypływająca przez pękniętą błonę ropna wydzielina może świadczyć o infekcji bakteryjnej.
Musimy jednak pamiętać, że błona bębenkowa stanowi tylko część ucha środkowego i nie zawsze jej wygląd będzie odzwierciedlał stan ucha.

Czasami uwidocznienie błony bębenkowej jest niemożliwe przez znaczne ilości zalegającej wydzieliny – wtedy laryngolog może najpierw w bezpieczny sposób wypłukać przewód słuchowy i następnie ocenić błonę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 12 =