alergolog nfz
Zarejestruj się

Specjalistyka (12) 638 08 59 Pracownia RTG (12) 314 60 20

rejestracja@widokmed.pl

Badanie ostrości wykonywane jest w celu określenia zdolności rozdzielczej siatkówki. Jest to jej umiejętność do postrzegania punktów położonych bezpośrednio obok siebie jako oddzielnych.

Na czym polega badanie? Co następnie robi okulista?

BADANIE OSTROŚCI WZROKU DO DALI

Badanie jest przeprowadzane przy użyciu tak zwanych tablic Snellena. Znajdują się na nich różne optotypy – znaki różnej wielkości (np. cyfry, litery). Są one ułożone w rzędach i każdy kolejny jest mniejszy od poprzedniego.

WYNIK BADANIA

Wynik badania – ostrość wzroku zapisujemy w ułamku :
Licznik – odległość z jakiej badany widzi jest w stanie odczytać optotypy (w Polsce standardowo jest to 5 metrów)
Mianownik – wartość, która jest przypisana najmniejszemu rzędowi optotypów, które pacjent jest w stanie odczytać.

Jeśli badany prawidłowo odczytuje znaki z ostatniego rzędu – jego ostrość wzroku to 5/5 czyli 1,0 – jest to pełna ostrość wzroku.

W przypadku, gdy pacjent nie jest w stanie odczytać największego optotypu, jest on przysuwany coraz bliżej tablicy. Innym rozwiązaniem jest pokazywanie palców i proszenie by badany powiedział ile ich widzi, lub gdy i to się nie udaje – czy widzi ruchy ręki.
Ostatecznym badaniem przy bardzo słabej ostrości wzroku jest sprawdzenie poczucia światła. Lekarz świeci latarką przed okiem badanego – jeśli pacjent go nie widzi, okulista stawia diagnozę całkowitej ślepoty w danym oku.

BADANIE OSTROŚCI WZROKU DO BLIŻY

Po określeniu ostrości wzroku w widzeniu na odległość okulista przeprowadzi test na badanie widzenia bliskiego. Pacjent dostaje fragment tekstu do przeczytania. Ponownie fragmenty są różnej wielkości lecz tym razem pacjent trzyma tabliczkę blisko siebie – jakby czytał książkę.
Wynik zapisuje się w formie ułamka.

CO DALEJ?

Po zbadaniu ostrości wzroku – w zależności od rezultatu okulista może: zalecić dodatkowe badania czy dobrać odpowiednie szkła do okularów by poprawić ostrość wzroku.
Inną możliwością, która powoduje usunięcie wady i dzięki której nie trzeba będzie nosić okularów jest wykonanie laserowej korekcji wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − 1 =