alergolog nfz
Zarejestruj się

Specjalistyka (12) 638 08 59 Pracownia RTG (12) 314 60 20

rejestracja@widokmed.pl

Badanie pola widzenia (perymetria)- pozwala określić wielkość przestrzeni obejmowanej wzrokiem przez osobę podczas badania. Okulista jest w stanie dzięki niemu określić ubytki w polu widzenia i postawić odpowiednią diagnozę.

Wykonywane jest za pomocą perymetru. Badamy po kolei każde oko. Badanie sumarycznie powinno trwać do około 30 minut.
Może ono czasem okazać się wyzwaniem dla pacjentów. Podczas jego trwania  wymagane jest pozostanie w bezruchu i patrzenie w jeden punkt świetlny przez 10-15 minut. Jednocześnie w czaszy aparatu pojawiają się migające punkty świetlne o różnym natężeniu, których zaobserwowanie sygnalizuje pacjent poprzez naciśnięcie klawisza na pilocie dołączonym do perymetru.  
Najistotniejsza z technicznego punktu widzenia badania jest fiksacja wzroku na jednym stale obecnym punkcie i nie rozglądanie się za punktami migającymi. Gdy wzrok nie jest ufiksowany badanie da nam niewiarygodne wyniki.
Może zajść potrzeba kilkukrotnego wykonania badania by osiągnąć prawdziwy wynik.

Okulista otrzymuje podsumowanie w formie map ukazujących ubytki w polu widzenia. Zaznaczone są odcieniami szarości w zależności od ich nasilenia. Obszary zaznaczone na czarno świadczą o całkowitym ubytku widzenia w danym punkcie

Badanie nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Ze względu na potrzebę współpracy okulisty i badanego, zachęcamy by na badanie zgłosić się wypoczętym. Należy również zabrać ze sobą okulary do czytania.

Okulista zleca badanie pola widzenia przy podejrzeniu chorób siatkówki i nerwu wzrokowego. Dodatkowo jest ono istotne podczas monitorowania chorych na jaskrę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + 3 =