Oparzenie – uszkodzenie jakie powstaje w organizmie na skutek działania energii.
Warto pamiętać, że nie chodzi tu tylko o ogień i wysoką temperaturę ale również czynniki chemiczne czy prąd. Co warto wiedzieć?
Oparzenia dzielimy ze względu na stopień uszkodzenia skóry:
-Oparzenia I stopnia – powierzchowne- w którym występuje silny miejscowy ból i zaczerwienienie naskórka – goi się bez pozostawienia śladów
-Oparzenia II stopnia- niepełnej grubości skóry – powoduje powstanie pęcherzy, zaczerwienienia, jest bolesne – może powodować powstawanie blizn (czas leczenia około 2-3 tygodnie)
-Oparzenia III stopnia- obejmuje pełną grubość skóry – skóra staje się białą i na skutek uszkodzenia nerwów NIE BOLI! Czas gojenia wynosi kilka tygodni i pozostawia trwałe blizny – może prowadzić do powstawania np. przykurczy.
-Oparzenia IV stopnia- obejmujące całą grubość skóry oraz głębsze struktury – mięśnie, więzadła kości
Podczas udzielania pierwszej pomocy należy pamiętać by na początku usunąć źródło oparzenia (wyłączyć prąd, zdjąć przemoczone gorące ubranie itp.). Następnie miejsce oparzenia należy schładzać chłodną wodą przez około 15 minut. Na koniec zabezpieczyć sterylnym opatrunkiem.
!Nie wolno zrywać odzieży która przykleiła się do ciała, przekłuwać pęcherzy ani smarować miejsc oparzenia tłustymi maściami!
W ciężkich oparzeniach i gdy chory jest nieprzytomny należy wezwać pogotowie.
Oparzenia wymagające specjalistycznego zaopatrzenia w szpitalu:
-wszystkie oparzenia 3 i 4 stopnia
-oparzenia II stopnia obejmujące ponad 10% ciała
-oparzenia twarzy, dłoni, stóp, genitaliów, okrężne kończyn
-oparzenia chemiczne, elektryczne
-oparzenia dróg oddechowych
Dodaj komentarz