alergolog nfz
Zarejestruj się

Specjalistyka (12) 638 08 59 Pracownia RTG (12) 314 60 20

rejestracja@widokmed.pl

Jeden z najczęstszych urazów oka to jego zachlapanie substancją szkodliwą. Co robić i gdzie się zgłosić ? – pierwsza pomoc.

Każdego dnia może przydarzyć się nam sytuacja, gdy przypadkiem niechciana substancja dostanie się do naszego oka – podczas pracy czy czynności domowych – warto wiedzieć co zrobić, zanim udamy się do okulisty po pomoc.

Musimy pamiętać, że nasze oczy to delikatna struktura, która łatwo może zostać przypadkiem uszkodzona przez stałe ciała obce lub szkodliwe, płynne substancje. Mogą one podrażnić spojówki, wbić się w rogówkę, przykleić się pod powieką górną lub w skrajnych przypadkach, przy dużej sile urazu, przebić się do środka gałki ocznej.

Przykładami takich substancji są:

 • kwasy (np ocet)
 • zasady ( np mydła, środki do przetykania rur)
 • gorące płyny (np oleje)
 • alkohole, środki dezynfekujące
 • metaliczne opiłki, ziarna piasku

Co zrobić gdy dostaną się one do gałki ocznej ? Jak usunąć takie drażniące substancje i zmniejszyć siłę ich działania?

1. Po pierwsze – nie panikuj i nie trzyj oczu! Tarcie zwiększy się działania substancji – przeniknie ona szybciej i głębiej do struktur oka.

2. Niezwłocznie przepłucz oko CZYSTĄ wodą lub roztworem soli fizjologicznej – jeśli posiadasz taką w apteczce podręcznej – zawsze warto taką mieć. Można użyć delikatnie płynącą wodę z kranu, czy – pod niewielkim ciśnieniem – czystą wodę z butelki.

3. Odchyl głowę do tyłu i skręć w bok – w kierunku oka podrażnionego, popatrz do góry, odciągnij dolną powiekę i przepłucz oko tak, aby podawany płyn wypływał przez kącik zewnętrzny oka.

4. Jeśli ból nie ustępuje, oko jest zaczerwienione lub jeżeli towarzyszy mu pogorszenie widzenia – nie czekaj, aż samo przejdzie. Niezwłocznie udaj się do okulisty lub na SOR okulistyczny!

W szpitalu/gabinecie lekarz okulista będzie miał okazję ponownie, profesjonalnie przepłukać oko, zbadać je, ocenić rozległość potencjalnych uszkodzeń, ewentualnie usunąć powierzchowne ciało obce. Może Przepisać także leczenie – najczęściej w postaci kropli lub żelu. Jeżeli uszkodzenie będzie duże, wyznaczy wizytę kontrolną.

Pamiętajmy, że zawsze najlepszym lekarstwem jest zapobieganie. Łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego chrońmy oczy przed działaniem szkodliwych substancji np poprzez zakładanie okularów ochronnych, nie nachylanie się nad pryskającym, gorącym olejem w kuchni lub nad umywalką podczas mycia łazienki detergentem chemicznym. Jeśli jednak coś szkodliwego dostanie się do naszego oka i nie potrafimy sami sobie z tym poradzić, to nie zwlekajmy z poszukiwaniem pomocy lekarskiej – udajmy się do okulisty.

 1. MACIEJ WAKOWSKI pisze:

  ” Jeśli ból nie ustępuje, oko jest zaczerwienione lub jeżeli towarzyszy mu pogorszenie widzenia – nie czekaj, aż samo przejdzie. Niezwłocznie udaj się do okulisty lub na SOR okulistyczny!” super, moze jeszcze tak podalibyscie jaki?

 2. admin pisze:

  Maciej, dziękujemy za komentarz.
  Dyżury okulistyczne w ramach SOR są prowadzone w większości szpitali, w których są oddziały okulistyczne. W Krakowie np w szpitalu imienia Rydygiera lub szpitalu klinicznym.
  Jeśli chodzi o poradnie okulistyczną – zapraszamy do naszego centrum medycznego, gdzie w ramach kontraktu z NFZ lub w gabinecie prywatnym będziemy w stanie pomóc w nagłym przypadku, gdy ciało obce dostanie się do oka.
  Pozdrawiamy
  CM WIDOK-MED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × pięć =