Tomografia komputerowa (TK) jest badaniem obrazowym, w którym wykorzystuje się promieniowanie jonizujące – rentgenowskie. Co warto wiedzieć?
Promieniowanie wykorzystywane w badaniu tomografii jest tym samym typem promieniowania, które wykorzystujemy podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich (https://www.widokmed.pl/blog/rentgen/). Jest to więc promieniowanie potencjalnie szkodliwe dla organizmu- szczególnie jeśli organizm jest na nie często wystawiony. Dlatego na każde badanie, nawet wykonywane prywatnie wymagane jest skierowanie.
Podczas procedury uzyskujemy wiele zdjęć (przekrojów) – nie jedno jak w klasycznym zdjęciu RTG. Pozwala nam to uzyskać znacznie dokładniejsze obrazowanie struktur ciała.
Tomografia komputerowa wykonywana jest na czczo (co najmniej 6 godzin wcześniej nie należy przyjmować pokarmów stałych).
W celu dobrego nawodnienia organizmu na wypadek badania z użyciem środka kontrastowego zalecane jest wypicie około 1 litra płynów (woda niegazowana, słaba herbata). Należy również poinformować o występowaniu alergii czy klaustrofobii.
Należy pamiętać, że ciąża jest przeciwwskazaniem do badania.
Przed badaniem należy usunąć wszystkie metalowe elementy garderoby (łańcuszki, sprzączki od paska czy kolczyki) – mogą one powodować zakłócenia.
Tomografia komputerowa pozwala nam obrazować tkanki organizmu i pozwala wykrywać różne schorzenia np:
-udar
-nowotwory
-guzy, cysty, ropnie
-zakrzepy naczyniowe
-przerost błony śluzowej zatok, polipy
-kamicę nerkową
I wiele innych.
W wielu sytuacjach TK jest preferowaną metodą obrazowania organizmu i wspomagania diagnostyki.
Dodaj komentarz