Ultrasonografia (USG) – diagnostyczne badanie umożliwiające obrazowanie narządów człowieka. Jest badaniem dostępnym, szybkim, dokładnym i bezpiecznym. Co warto wiedzieć?
Obraz podczas badania usg otrzymujemy dzięki wysyłaniu i odbieraniu impulsów fal ultradźwiękowych, które odbijają się od struktur wewnątrz organizmu. Częstotliwości używanych fal wahają się miedzy 2 a 50 MHz. Im większa częstotliwość tym większa rozdzielczość (jakość) obrazu jednak krótszy zasięg fali. Fale wysyłane i odbierane są przez głowicę USG.
Głowica może być stosowana zewnętrznie jak i wewnętrznie. Przykładamy ją do ciała po uprzednim nałożeniu specjalnego żelu, lub wprowadzamy np. do przełyku, pęcherza moczowego, pochwy czy dróg oddechowych. W zależności od tego jaki obszar organizmu chcemy zobrazować taki sposób badania wybieramy – im bliżej głowicy znajduje się badany narząd tym lepsza jakość obrazu.
Badanie pozwala ocenić nie tylko budowę i rozmiar struktur ale również przepływ przez naczynia, czy sprężystość lub podatność na ucisk. Badanie ultrasonograficzne może obejmować wszystkie struktury ciała – nie tylko narządy wewnętrzne (np. tarczyca, płuca, serce, naczynia, wątroba, jajniki), ale także stawy, mięśnie.
W USG nie jest stosowane promieniowanie jonizujące. Jest to więc badanie bezpieczne, które można wykonać bez skierowania ( w przeciwieństwie do np. RTG- https://www.widokmed.pl/blog/rentgen/ ). Dzięki temu jest to badanie bezpieczne dla kobiet w ciąży.
Przeciwwskazaniem do badania są uszkodzenia powłok czy śluzówek – stwarzające ryzyko rozwoju zakażenia oraz brak zgody pacjenta.
Dodaj komentarz