alergolog nfz
Zarejestruj się

Specjalistyka (12) 638 08 59 Pracownia RTG (12) 314 60 20

rejestracja@widokmed.pl

Znamiona barwnikowe (melanocytowe) – występują w efekcie łagodnego rozrostu (proliferacji) melanocytów (komórek barwnikowych), mogą być barwy jasnobrązowej, ciemnobrązowej lub niebieskiej o różnych kształtach i wielkości.
Co warto wiedzieć Na co zwrócić uwagę? Kiedy pomoże nam dermatolog?

PODZIAŁ

WRODZONE – przeważnie pojedyncze, owalne w jednolitym kolorze, istnieją od chwili narodzin. Często o dużym rozmiarze, charakteryzuje je obecność włosów.

NABYTE:

  • Łagodne – mogą pojawiać się przez całe życie, charakteryzują się regularną, symetryczną budową, równomiernie rozmieszczonym barwnikiem i wyraźnie odgraniczonym brzegiem.
  • Atypowe (dysplastyczne) – ASYMETRYCZNY KSZTAŁT, NIERÓWNY BRZEG, RÓŻNOKOLOROWE, NIEREGULARNE ROZMIESZCZENIE BARWNIKA, WIĘKSZY ROZMIAR (powyżej 5mm). Ten typ może ulec zezłośliwieniu i transformacji do czerniaka, więc wymaga STAŁEJ OBSERWACJI dermatologa i ochrony przeciwsłonecznej.

DIAGNOZA

Dermatolog kontroluje znamiona podczas badania fizykalnego oraz dermatoskopii – która pozwala ocenić wygląd zmiany i wstępnie zakwalifikować ją jako łagodną lub atypową. Ważny jest również wywiad rodzinny w kierunku chorób nowotworowych w tym szczególnie czerniaka.

POSTĘPOWANIE

Dermatolog może zalecić obserwację zmiany lub skierować nas na jej usunięcie . W wypadku chirurgicznego usunięcia materiał zostanie wysłany do oceny histopatologicznej i otrzymamy informację o charakterze zmiany.

PROFILAKTYKA

Czynnikiem prowadzącym do zezłośliwienia znamienia barwnikowego jest nadmierna ekspozycja na słońce, która może prowadzić do poparzeń. Należy więc stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, czyli kremy z filtrami UVA/UVB, unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne między godzinami 10.00 a 16.00, nosić ochronne ubrania (wykonane z materiałów pochłaniających UV).

Oprócz ochrony UV pamiętajmy o regularnej kontroli znamion u dermatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − siedem =